Son dakika! Koronavirüs aşısı Türkiye’ye ne zaman gelecek ve kimlere uygulanacak?

admin 25 Aralık 2020 0
Son dakika! Koronavirüs aşısı Türkiye’ye ne zaman gelecek ve kimlere uygulanacak?

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu, Çin’den getirilecek koronavirüs aşısı hakkında detayları konuştu. Bakan Koca, korona aşısının geleceği tarihi ve yan etkilerini açıkladı. Peki, covid-19 aşısı ne zaman, kimlere uygulanacak?

Koronavirüs aşısı zorunlu mu?
Koronavirüs aşısı için beklenen gün geldi. Fahrettin Koca, Çin’den gelecek olan aşı için merak edilenleri yanıtladı. İngiltere’de ortaya çıkan korona mutasyonu karşısında Türkiye’de önlemleri almayı sürdürürken, bağışıklık için beklenen korona aşı da Türkiye’ye geliyor. Yüzde 91 güvenilirliği bulunduğu belirtilen aşı ile ilgili ilk veriler açıklandı, yan etkileri konusunda elde edilenler paylaşıldı. İşte, koronavirüs aşısı detayları…

KORONAVİRÜS AŞISI NE ZAMAN GELİYOR?
Koronavirüs aşısı hakkında konuşan Bakan Koca, ”Çin makamları da Türkiye’ye gönderilecek olan aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar. Aşılarımız bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor.” dedi. BionTech aşısının ise mart ayı sonuna kadar 4,5 milyon doz gibi bir oranda gelmesi planlanıyor. Ocak’ta da bunun bir veya 1,5 milyon civarındaki kısmının gelmesi bekleniyor.

KORONA AŞISI NASIL, KİMLERE YAPILACAK?
İnaktif aşı tercih ettiklerini belirten Koca, inaktif aşının ne olduğunu açıklayarak, ”İnaktif aşı bilinen en kadim aşı yöntemidir. En basit ifadeyle virüs uygun ortamlarda çoğaldıktan sonra öldürülerek onu tanıması için vücuda enjekte edilmesidir. Ülkemizde devam eden aşı çalışmalarından önde giden 3 tanesi inaktif aşılardır. Bununla birlikte ülkemizde adenovirüs temelli iki aşı adayımız insan çalışmalarına ulaşmıştır.” ifadelerine yer verdi. Diğer yandan Bakan Koca, sağlık çalışanları ile birlikte ilk aşıyı olanlar arasında olacağını de ekledi.

İlk olarak sağlık çalışanları olmak üzere yapılacağı planlanmıştı. Birinci aşamada 9 milyon kişi aşı olabilecek. Şubat sonuna kadar 50 milyon aşı olacağını ön görülüyor. En geç nisan olmak üzere 3. aşamada olan kişileri aşılama yapılması hedefleniyor. covid-19 aşısının zorunlu olmayacağı belirtildi.

YAN ETKİLERİ NELER?
Bilim Kurulu sonrası yapılan açıklamalarda yer verilen yan etkiler arasında; yorgunluk, baş ağrısı, aşı yapılan bölgede ağrı bulunuyor. Sadece bir kişi de ise alerjik reaksiyon meydana geldi.

Yoruma Kapali.